Gazipaşa'da Organik Atıklar Gübreye Dönüştürülecek

Gazipaşa Belediyesi, ilçedeki organik atıkların değerlendirilmesi ve üretime katkı sağlaması için Kompost Gübre Üretimi Projesi’nin ilk adımlarını attı.

Tarımın gözde merkezlerinden olan Gazipaşa’nın yeşil doğasını kaybetmemesi adına önemli çalışmalarda bulunan Gazipaşa Belediyesi ekipleri,  ilçe genelinde organik atıkların değerlendirilerek kompost gübreye dönüştürülmesi için yeni bir proje başlattı. Gazipaşa Belediyesi,  bu projeyi hızla hayata geçirmek, organik atıkların nasıl gübreye dönüştürüleceğini anlatmaları ve uygulamalı olarak ilçedeki vatandaşlara göstermek için bu alanda uzmanlaşmış Dr. Semra Eldeş Kaymak ve İstanbul Tarım Rotary Kulübü üyeleri Arife Öktem, Süreyya Gökel ve Nail Yıldız’ı Gazipaşa’da misafir etti.

Dr. Semra Eldeş Kaymak, ‘’ İsviçre’nin yaklaşık 40 Bin nüfusuna sahip yaşadığım Basel şehrinde bu uygulama ile ilk defa tanıştığımda, bu uygulamanın acilen ülkemizde de kurumsallaştırılması gerektiğini düşündüm. 20 mesai arkadaşlarımla beraber Türkiye’de ilk defa bir Tarım Rotary Kulübü kurduk. Kulübümüz aynı zamanda bir sivil toplum örgütüdür. Basel şehrinde yaşayan vatandaşların randevu sistemi üzerinden faydalandıkları kompost kuruluşunda, yalnızca iki görevli çalışıyor. Bu kadar az elemanla vatandaşların evlerinin önünde biriktirdikleri ağaç dallarını toplayıp parçalamak için faaliyetlerini sürdürüyorlar. Bu alanda ufak bir tecrübe kazandıktan sonra da isteyen herkes gönüllü olarak kompost yapımında insanlara fayda sağlamak için gönüllü olarak çalışabiliyor. Mesai arkadaşlarımla aklımızdaki tek ortak hedef, ‘’Kompost sistemini Türkiye’de nasıl kurumsallaştırırız?’’ sorusuydu. Türkiye’de bu tarz çalışmalara yönelik birkaç örnek var fakat bu çalışmaların kurumsallaştırılması gibi bir durum söz konusu olmamış. Neden oradaki sistemi ülkemizde de uygulamayalım? diye iki yıldır uzun uğraşlar veriyoruz.  Türkiye’de bu konuda resmi bir toplantı gerçekleştirmeyi ilk defa Gazipaşa Belediyesi ile başarabildik. Ülkemizde yeşil bir gelecek adına çalışmalarımızı sizlerle paylaşmamıza olanak veren ve duyarlı bir gelecek nesil oluşması için çalışmalarını titizlikle yürüten Gazipaşa Belediyesi’ne çok teşekkür ederiz.’’  dedi.

 

Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, " Kompost gübre uygulaması dünyanın birçok şehrinde başarıya ulaşan bir uygulama. İnsanlar evlerinde kullandıkları ürünlerin organik atıklarını kendi balkonlarında bile kompost gübreye çevirip verimli bir toprak elde edebiliyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde görevli arkadaşlarımız kompost gübre üretiminin ilçemiz açısından çok önemli olduğu bilinciyle bir araştırma başlattılar. Araştırmalar sonucunda öncelikle bu konuda bilinçli kişiler öncülüğünde bir adım atma kararı aldık. Dr. Semra Eldeş Kaymak ve İstanbul Tarım Rotary Kulübü iş birliğiyle dün ilçemizde bir seminer ve kompost gübre uygulaması gerçekleştirildi. Biz de konunun uzmanlarından gerekli teknik ve uygulama bilgilerini aldık. Bu uygulamada kullanılan bitkisel atıklar, yaklaşık bir ay gibi bir süre içerisinde doğal fermantasyona uğruyor ve sonunda gübreye dönüşüyor. Süreç sonucunda oluşan organik gübreyi ilk önce hem park bahçelerde hem de kent içi tarım uygulamalarında kullanmayı düşünüyoruz. İlerleyen süreçte kompost gübre üretimi için gerekli olan makineleri belediyemize kazandırmayı planlıyoruz. Gerekli şartları oluşturduğumuzda ilçemizde özellikle seralardan çıkan organik atıkları toplayıp, süreç sonucunda oluşan gübreyi çiftçilerimizle paylaşmayı hedefliyoruz. Doğallıklar şehri güzel ilçemizi ve güzel insanlarını çok seviyorum. İlçemizin daha yaşanılabilir olması ve çocuklarımıza daha güzel bir gelecek sunmak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. " ifadesini kullandı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Anket