Sessiz cennet neden sessiz?

Sene 2014; o zamanlar eğitim için Sidney Avustralyadayım. Yaşamak için dünyadaki en iyi lokasyonlardan birisi belkide en iyisi. Bunun sebebi sadece Avustralyanın ekonomik gücü değil iklim şartlarınında çok güzel olması. Yaz günleri işiniz erken bittiğinde plaja gidip denizin tadını çıkarabileceğiniz gibi kışın şehir merkezinde kar görmeden dağa kayağa gidebiliyorsunuz, birebir Akdeniz iklimi. Sidneylilerin nasıl bir refah içinde yaşadıklarını gözlemlerken memleketimin potansiyelinin nasıl çarçur edildiğinide gördüm.

Gazipaşa’nın benim gördüğüm potansiyelini hemşehrilerimin görmediği kanaatindeyim. Şöyleki; Türkiye’de toplam 911 ilçe, 58 havaalanı bulunmakta. Bu havaalanlarının 37 tanesi uluslararası uçuş yapılan havaalanı ve bunlardan biri ilçemizde. Üstelik 50 bin nüfuslu bir ilçede olmasına rağmen Alanya-Gazipaşa (GZP) havaalanı en fazla yolcu taşınan 17. havaalanı, 4. sıradaki Antalya (AYT) il merkezimizde. Gelmek isteyenin Türkiyede en rahat ulaşabileceği konumdaki ilçemizin adını şehir dışındaki kaç tanıdığınız biliyor? Bırakın şehir dışını Antalya merkezde devlet dairesinde Gazipaşa’dan geliyoruz dediğimde ‘Orası neresi? Aksu tarafında mı?’ diye sordu. 40 km yanımızda ünü Türkiye’yi aşmış, Sibirya’dan Avusturalya’ya bizzat bulunmuş kişilerle tanıştığım, Alanya dururken Gazipaşa neden bu kadar atıl kalmış vaziyette? Neden Antalya’dan gelirken ilk Gazipaşa tabelası Alanya’ya girdikten sonra karşımıza çıkıyor?

Sidney gibi bir şehri Gazipaşa’da kurabildiğimizi ve bu şartlardan sonra yaşayacağımız hayat standartını bir düşünün? Tamam farkındayım Sidney gibi bir şehir burda yapılsal farklılıklardan dolayı kurulamaz ama sizi temin ederim şu anki halinden kat be kat iyi ve zengin bir şehir bizim olabilirdi. Onun yerine elimizde ne var? İki çay bir poğaçaya 100 TL hesap ödediğimiz çakma kafeler, hamburger yapan yerin bulunmadığı bir ilçe, para harcamaya en az 100 km yol yapmamız gereken bir hayat. Bu böyle olmamalı! Avokadodan, muza, ejder meyvesine her şeyin yetiştiği, plajlarında Aralık ayında bile denize girilebilen bir yerin sakinleri daha iyi bir hayatı hakkediyorlar.

Ben kendimce sorumluları bu yazı dizisinin başında söyleyeyim; vizyonsuz değişimden korkan insanlar. Bu insanlara yapacak bir şey yok, şu yaştan sonra kimsenin huyunu suyunu değiştiremeyiz ama bazı şeylerin düzelmesini, daha iyi olmasını isteyenleri bir araya toplamak için bir şeyler yapabiliriz. Bu bağlamda Gazipaşa’nın tarımda, turizmde ve ticarette sahip olduğu muazzam potansiyeli anlatan ve açığa çıkartılmasında engel olan durumlardan bahsedeceğim seriye başlamış olalım. Bir dahaki yazı tarımla ilgili olacak. Kafalarda küçük bir soru işareti oluşturup daha iyisi nasıl olur diye bir kişiye bile sordurtabilirsem kendimi başarılı sayacağım.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Anket